Samarbeids- partnere:





|
SØNDAGSSOMMEREN: - På Tryvasshøgda var det like varmt som normalt den 31. mai, og på Kongsberg som den 27. mai!
Bærum, 11.4.11: Et femtentalls steder i fem fylker østafjells opplevde sommer i klimatologisk forstand søndag. Det går fram av hva Vær og vind har funnet på eKlima hos Meteorologisk institutt - steder som i går hadde døgnmiddeltemperatur på 10,0 og over.
Med gårsdagens varmeste sted i landet - Kongsberg med en maksimumstemperatur på 21,3 grader og ny norgesrekord på datoen 10. april - fikk denne buskerudbyen følge av i alt 14 andre steder i Akershus, Oslo, Buskerud, Telemark og Aust-Agder som kunne glede seg over den første dagen med sommer hittil i år. Døgnmiddeltemperaturene denne søndagen svarte til det normale et godt stykke ut i mai måned.
- Som normalt den siste maidagen - Det aller mest spesielle er at Tryvasshøgda, i 514 meters høyde over oslogryta, hadde en døgnmiddeltemperatur som svarer til det normale på datoen den 31. mai. Oppe i høyden, ved inngangsporten til Nordmarka, ankom dermed den første sommerdagen mer enn sju uker tidligere enn normalt, kan Vær og vind konstatere etter at vi har sammenlignet med gjeldende normaler (normalperioden 1961 - 1990). Her kommer den unike oversikten over søndagens døgnmiddeltemperaturer:
* 12,0 grader: Kongsberg Brannstasjon som normalt den 27. mai, og Gvarv-Nes i Telemark som normalt den 23. mai * 11,8 grader Veggli II i Numedal (ingen normal ennå pga kort obs.-periode) * 11,4 grader Nelaug-Jernbanestasjonen i Aust-Agder som normalt den 25. mai, Skien-Geiteryggen som normalt den 24. mai, og Oslo-Blindern som normalt den 19. mai * 11,2 grader Dønski i Bærum, som normalt den 18. mai * 11,1 grader Drammen-Berskog som normalt den 12. mai, og Alna i Oslo (ingen normal ennå pga kort obs.-periode) * 11,0 grader Asker-Sem, som normalt den 21. mai * 10,5 grader Gardermoen, som normalt også den 21. mai * 10,4 grader Tryvasshøgda I, som normalt den 31. mai! * 10,2 grader Konnerud ved Drammen (ingen normal ennå pga kort obs.-periode) * 10,0 grader Grimstad-Landvik, som normalt den 14. mai. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
TOLV AV 21 FERIEDAGER KLAR- OG PENVÆRSDAGER: - Og turistbyen Xylokastro bød på 23,1 grader i snitt-maksimum, mot 2,9 "hjemme"
GR-Xylokastro/Bærum, i november: For mulig interesserte skal Vær og vind gi en liten begrunnelse for at vi valgte tre ukers ferie på gresk fastland, dvs. på Peloppones. Den lille turistbyen Xylokastro på sørsiden av Korintbukten ble målet...
Les mer |
BERGENSMETEOROLOG HUSKER IKKE FRA EN DAG TIL DEN NESTE: - Varsler tosifrete temperaturer på Vestlandet...
Bærum, 23.11.19: - Det kan bli tosifret for vestlendingene i helgen, er tittelen på toppoppslaget på "yr.no" akkurat nå. - Etter mange kalde dager kan vestlendingene i helgen trolig se tosifrete temperaturer på gradestokken, heter det i ingressen
Les mer |
YR.NO-NYHET DEN 28. AUGUST: - Bergen nær tredobling i antall dager over 25 grader; åneida…
Bærum, 19.11.19: - Det er høysommerdag (over 25 grader) i Bergen i dag. Slike dager har det blitt flere av de siste årene. Fra 1960 til 1990 hadde Bergen i snitt tre høysommerdager i året, mens fra 1990 til 2019 har antallet nesten tredoblet seg.
Les mer |
Nyhetsarkiv
|