Samarbeids- partnere:





|
ASKER OG BÆRUM: - Morgentimenes nedbør har snart fylt opp hele augustkvoten
Bærum, 08.08.13: En times nedbør i Bærum ga 20,4 mm nedbør ved den automatiske og private værstasjonen på Dønski vgs. I Asker kom det ved den offisielle værstasjonen på Sem 24,0 mm mellom sju og åtte i morges. Ved 11.30-tiden ble det oppholdsvær - itv!
Itv - inntil videre, altså. Men så har tiden tilbakelagt en ny time, og det drypper igjen fra grå skyer, men langt fra så mye som det har gjort tidligere på morgenen og formiddagen i dag. Vær og vind synes det er ganske ekstremt når det, som for eksempel i Asker, kommer 22,7 prosent - altså mellom en fjerdedel og en femtedel av hele normalen for august med sine 744 timer - bøtter ned på en enkelt time. Den verste timen i Bærum, representert ved regnmåleren ved Dønski vgs, betyr at det da falt 20,4 mm mellom kl. 06.00 og 07.00 og utgjør ca 22 prosent av det normale der for hele august måned.
- Hittil i formiddag. Fram til kl. 12.00 i formiddag, torsdag hadde det kommet dette, altså i løpet av seks timer:
€ 51,6 mm Asker-Sem (48,7% av august-normalen) € 34,0 mm Dønski (35,8% av august-normalen) € 33,4 mm Dønski vgs (36,7% av august-normalen ved Gjettum Brannstasjon).
Alle disse tre verdiene for seks timers nedbør ligger i det området som det skal varsles ekstremvær for! Hvorfor dette ikke ble gjort, vet ikke Vær og vind i skrivende stund. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
HELGENS KRAFTIGSTE VINDKAST: - Mellom seks og sju lørdag morgen blåste det 210,6 km/t på Sandhornøya-Våtvikfjellet i Gildeskål
Bærum, 17.02.19: Meteorologisk institutt hadde fredag varslet vindkast opp i 40 m/s når den kraftigste vinden slo til i Nordland fylke lørdag. Vær og vind kan i kveld fortelle at det kraftigste vindkastet var på hele 58,5 m/s (210,6 km/t) ...
Les mer |
TIDENES TREDJEHØYESTE FEBRUARTEMP.: - Valldal-Linge på Sunnmøre nådde 17,6*C i dag; ny lokal rekord i februar og stadig det varmeste på 29 år
Bærum, 15.02.19: Et nytt varmluftsfremstøt over Nordvestlandet med lokal fønvind på Sunnmøre og i ytre Romsdal førte til at det varmeste i hele landet i dag ble 17,6 grader på Valldal-Linge, med Rekdal i Vestnes i ytre Romsdal en tidel bak.
Les mer |
DET VARMESTE I FEBRUAR PÅ 29 ÅR: - Sunndalsøra uoffisielt vamest med 17,3; Åndalsnes offisielt varmest med 15,0*C pr tre i ettermiddag
Bærum, 14.02.19: Varmfronten med fønvind har slått ned i fjordstrøkene i Møre og Romsdal i sene nattetimer og i morgen- og formiddagstimene i dag. Offisielt har det vært varmest i Åndalsnes med 15,0 grader. Sunndalsøra har falt ut av eKlima!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|